W Forum mogą wziąć udział wszystkie podmioty, które planują składanie wniosku w ramach konkursów na projekty współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL w 2013 r. (dane na temat konkursów na PWP ogłoszonych/planowanych do ogłoszenia w Polsce w 2013 r. są dostępne na portalu KIW, www.kiw-pokl.org.pl) oraz Beneficjenci projektów standardowych PO KL, którzy zamierzają je rozszerzyć o komponent ponadnarodowy. Wraz ze zgłoszeniem prosimy o przesłanie wypełnionego formularza dotyczącego potencjału projektodawcy.
Zakres tematyczny Forum jest powiązany z tematyką konkursu na projekty współpracy ponadnarodowej, który w tej chwili jest ogłoszony na Litwie. Szczegóły dotyczące zakresu tematycznego konkursu znajdą Państwo w załączniku (Call in Lithuania).
Zgłaszając się proszę zwrócić uwagę, że uczestnicy pokrywają koszty dojazdu i zakwaterowania we własnym zakresie. Językiem forum będzie wyłącznie język angielski (nie będzie tłumaczenia).
Zgłoszenia instytucji zainteresowanych wzięciem udziału w Forum należy przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej, podając dane kontaktowe instytucji, osobę (osoby), które wezmą udział w Forum. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: maciej.jamrozik@cpe.gov.pl i beata.rybicka-dominiak@cpe.gov.pl, termin przyjmowania zgłoszeń upływa dnia 26 kwietnia br.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Ponadnarodowym Forum Partnerskim w Wilnie. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z KIW ze wskazanymi poniżej osobami.
Życzymy sukcesów w nawiązaniu trwałych partnerstw ponadnarodowych!
Szczegóły dotyczące konkursu na projekty współpracy ponadnarodowej EFS ogłoszonego na Litwie (pełna charakterystyka konkursu w języku angielskim znajduje się w załączniku):
Ministerstwo Pracy i Zabezpieczenia Społecznego na Litwie i Europejska Agencja Europejskiego Funduszu Społecznego ogłosiła konkurs na projekty współpracy ponadnarodowej w ramach Działania “Zwalczanie dyskryminacji oraz zapobieganie problemom społecznym na rynku pracy”, w ramach litewskiego Programu Rozwój Zasobów Ludzkich 2007-2013 finansowanego ze środków EFS.
Celem Działania jest zmniejszenie dyskryminacji na rynku pracy, promocja równych szans kobiet i mężczyzn, a także zapobieganie problemom społecznym poprzez działania o charakterze informacyjnym oraz działania edukacyjne w społeczeństwie.
W ramach konkursu wspierane będą działania mające na celu:
Zapobieganie handlowi ludźmi (typy operacji tj.: organizacja i realizacja zadań publicznych i edukacyjnych, a także wydarzeń mających na celu działania przeciwdziałające handlowi ludźmi; edukację społeczeństwa pod kątem rozpoznawania różnych form takiego handlu, zagrożeń jego wystąpienia, taktyk rekrutacyjnych oraz metod wykorzystywania ofiar; promocja współpracy instytucji różnego typu w celu zapobiegania oraz kontroli procederu handlu ludźmi; wparcie na rzecz pracowników pomocy społecznej, służby zdrowia, policji i in., którzy pracują z ofiarami handlu ludźmi).
Zapobieganie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych (typy operacji tj.: organizacja i realizacja zadań publicznych i edukacyjnych, jak i wydarzeń mających na celu zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu, narkotyków i psychotropów) w celu zmniejszenia ryzyka i zwiększenia oddziaływania czynników ochronnych, a także bliższą współpracę międzyinstytucjonalną w obszarze zapobiegania uzależnieniom; szkolenia i doradztwo dla osób uzależnionych, ich rodzin i bliskich, a także wsparcie grup samopomocy; wsparcie pracowników instytucji pomocy społecznej, służby zdrowia, policji i in., którzy pracują z osobami uzależnionymi i ich rodzinami)
Promocja działań na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn, w tym w zakresie dostępu do zatrudnienia (typy operacji tj.: organizacja i realizacja zadań publicznych i edukacyjnych, jak i wydarzeń mających na celu promocję równych szans, równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy, w tym w odniesieniu do równowagi w podejmowaniu decyzji ekonomicznych w zarządach dużych firm, redukcję segregacji na rynku pracy ze względu na płeć i różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn; szkolenia dla podmiotów sektora publicznego, prywatnego oraz partnerów społecznych (związków pracodawców i związków zawodowych).
Potencjalni projektodawcy w ramach Działania to:
Instytucje administracji publicznej
Stowarzyszenia
Instytucje pomocy społecznej
Związki zawodowe
Związki wyznaniowe
Organizacje międzynarodowe
Izba Gospodarki, Przemysłu i Rzemiosła i podmioty w niej stowarzyszone i in.
Współpraca ponadnarodowa ma służyć wymianie doświadczeń i dobrych praktyk i/lub pracy nad wspólnymi projektami w jednym z obszarów wsparcia objętego konkursem, prowadzonej na podstawie umowy o współpracy ponadnarodowej z partnerami z innych krajów.
Współpraca ponadnarodowa musi być realizowana przez wszystkich partnerów-sygnatariuszy umowy i każdy z partnerów musi wnosić wkład w realizację działań przewidzianych kontraktem. Rekomendowany formularz umowy jest dostępny na www.esparama.lt, www.esf.lt, www.socmin.lt.
Partner ponadnarodowy nie może mieć opłacanego wynagrodzenia w projekcie, nie można również kupować usług od partnera ponadnarodowego.
Ostateczną datą złożenia aplikacji jest 20 maja 2013 r.
Więcej informacji nt. konkursu jest dostępna w załączeniu oraz na stronie http://esf.socmin.lt/
W przypadku zaś pytań związanych z zasadami realizacji projekt&´w współpracy ponadnarodowej w Polsce, w ramach PO KL, prosimy o kontakt z Krajową Instytucją Wspomagającą:
ZESPÓŁ DS. PROJEKTÓW WSPÓŁPRACY PONADNARODOWEJ
Katarzyna Tyczko - Koordynator prac Zespołu
tel.: (22) 378 31 59
e-mail: katarzyna.tyczko@cpe.gov.pl
Maciej Jamrozik
tel.: (22) 378 31 62
e-mail: maciej.jamrozik@cpe.gov.pl
Beata Rybicka-Dominiak
tel.: (22) 378 31 68
e-mail: beata.rybicka-dominiak@cpe.gov.pl
Magdalena Karczewska
tel. +48 22 378 31 63
e-mail: magdalena.karczewska@cpe.gov.pl
´