Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Ścieżka nawigacyjna do tej strony

OSTATNIE DNI LATA. GDZIE? NA MAZOWSZU

Urlopy i wakacje dobiegają końca. Już za chwilę czeka nas długa jesień i zima. Warto jeszcze pomyśleć o krótkim wyjeździe, gdzieś blisko domu. Mamy kilka propozycji, jak ciekawie spędzić czas na Mazowszu.

W maju obchodziliśmy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Był to czas podsumowań i doskonały moment, aby beneficjenci funduszy europejskich pochwalili się swoimi osiągnięciami. Nie da się ukryć, że środki unijne zmieniły oblicze Mazowsza i pozwoliły na realizację setek projektów niemal w każdej dziedzinie.

Pozytywnie zadziało się również w kulturze i turystyce. Ponad 1,4 mln osób rocznie odwiedza obiekty dziedzictwa kulturowego, które zostały objęte unijnym wsparciem. Są to muzea, skanseny, parki, zamki, teatry. Bez mała w każdym regionie Mazowsza powstają szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, tematyczne – często związane z historią lub wybitną postacią. Nie brakuje też miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych, z przystaniami, wypożyczalniami sprzętu sportowego, wiatami grillowymi. Powstały także boiska, kryte pływalnie, a parki i rynki przechodziły gruntowne rewitalizacje oraz modernizacje.

Mazowsze turystycznie wita

Jak ciekawie spędzić jeszcze nadchodzące ciepłe dni? Co wybrać z szerokiej oferty turystycznego Mazowsza? Przedstawiamy propozycje w ramach projektów unijnych realizowanych
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.


Region Ciechanowsko-Płocki

Beneficjent: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Tytuł projektu: Zwiększenie dostępności do kultury – stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap I: zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i park krajobrazowy
Wartość projektu: 15 409 994,97 zł
Kwota dofinansowania: 10 268 378,83 zł
Działanie 6.1. Kultura


Opinogóra zaprasza na romantyczną wycieczkę do zabytkowego parku w zespole pałacowo-parkowym znajdującego się w Muzeum w Opinogórze, który dzięki środkom unijnym odzyskał dawny blask. Powstał tam nowy Zespół Gospodarczo-Folwarczny z Wozownią i Ptaszarnią – „Folwark”. Elementy małej architektury zostały przeniesione w wydzielone miejsca, dzięki czemu są bardziej wyeksponowane – jest to Krzyż Bolesława, kamienne stoły, wazy, marmurowe rzeźby, fotelik Cieszkowskiego czy marmurowa ławka Amelii.
W parku została zasadzona nowa zieleń – piękne krzewy i rośliny pachnące, umilające spacery. Zadbano także o ławki i nowe lampy. Turyści cały teren mogą zwiedzić podróżując wozem. Unijny projekt obejmował budowę garażu, w którym przechowywane są wozy  do przejażdżek.
W nowym budynku wozowni mieści się część ekspozycyjna o powierzchni ponad 177 m2. Na parterze są dwie sale ekspozycyjne, w których prezentowane są wozy z epoki romantyzmu. Są także boksy dla czterech koni, stanowiska postojowe dla  wozów oraz magazyn pasz.
Na turystów czekają cztery ptaszarnie oraz drewniane altany, dla najmłodszych wybudowano plac zabaw. W ofercie Muzeum Romantyzmu znajdują się także koncerty muzyki poważnej, lekcje muzealne i spotkania poetyckie.


Beneficjent: Gmina Wieczfnia Kościelna
Tytuł projektu: Przyszkolne Centrum Sportowe w Wieczfni Kościelnej
Wartość projektu: 2 662 447,05 zł
Kwota dofinansowania: 2 067 375,91 zł
Działanie  7.2 Infrastruktura służąca edukacji


Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, proponujemy odwiedzić i skorzystać z infrastruktury sportowej w miejscowości Wieczfnia Kościelna.

Wszystkie obiekty są ogólnie dostępne, zamykane tylko na noc. Dzięki środkom unijnym wybudowane zostały  boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy naturalnej wraz z wyposażeniem, boiska do streetballu, a także do piłki siatkowej plażowej. Dla miłośników sportów ekstremalnych powstał skatepark o nawierzchni asfaltowej. Dodatkowo wybudowany został kort tenisowy o nawierzchni poliuretanowej oraz skocznia wzwyż z rozbiegiem. Osoby, które lubią biegać, mają do dyspozycji okólną bieżnię 6-torową. W ramach inwestycji beneficjent wykonał również koło betonowe do pchnięcia kulą. Cały teren Centrum Sportowego jest ogrodzony i oświetlony.

 
Region Ostrołęcko-Siedlecki

Beneficjent: Miasto Ostrów Mazowiecka
Tytuł projektu: Przebudowa Ogródka Jordanowskiego w Ostrowi Mazowieckiej
Wartość projektu: 3 998 888,99 zł
Kwota dofinansowania: 1 611 704,89 zł
Działanie  5.2 Rewitalizacja miast

Turystom wybierającym się w okolice Ostrowi Mazowieckiej polecamy zatrzymać się w odmienionym Ogródku Jordanowskim. Dzięki funduszom unijnym możliwa była przebudowa i całkowita rewitalizacja zaniedbanego obiektu.

W ramach projektu wybudowany został, z drewnianego bala, Gród Książąt Mazowieckich. Zabudowa Grodu składa się m.in. z Chaty Garncarza, Kowala, Dworu Kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Budynki wykonano z drewnianych, impregnowanych specjalnymi preparatami bali i przykryto trzcinową strzechą. W jednej z narożnych wież znajduje się brama wjazdowa ze zwodzonym mostem przerzuconym ponad wypełnioną wodą fosą. Specyficznego średniowiecznego kolorytu i klimatu zabudowaniom Grodu dodaje zawiązane Ostrowskie Bractwo Łucznicze, przypominające o chlubnych dziejach miasta, założonego niegdyś w sercu Puszczy Białej. Celem Bractwa jest kultywowanie tradycji, organizowanie zawodów, turniejów łuczniczych i zawodów rycerskich. Gród oferuje także ścieżki edukacyjne, a wiedza zdobyta podczas programów edukacyjnych, dotyczy różnych dziedzin, np.: ścieżki ekologiczne, historyczne, plastyczne, czy etnograficzne.


Dla dzieci powstały dwa place zabaw, a dla miłośników piłki nożnej trawiaste boisko o powierzchni 1000 m2 z               zestawem do koszykówki. Pomyślano także o skateparku, przeznaczonym dla następujących użytkowników:
rowerów BMX, MTB, desko rolkarzy, łyżworolkarzy,
snakeboards.
Na terenie Ogródka znajduje się również nowoczesna fontanna, przy której można odpocząć lub zająć się ciekawą lekturą.

Ogródek Jordanowski w Ostrowi Mazowieckiej jest doskonałym uzupełnieniem atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów.

 

Beneficjent: Gmina Krasne
Tytuł projektu: Poszerzenie oferty kulturowej gminy Krasne, poprzez odrestaurowanie zabytkowej wieży ciśnień, z przeznaczeniem na Muzeum Rodu Krasińskich
Całkowity koszt projektu: 909 917,47 zł
Kwota dofinansowania: 660 153,46 zł
Działanie 6.1. Kultura

Fundusze unijne pozwoliły odnowić kolejny piękny mazowiecki zabytek. W odrestaurowanej wieży ciśnień w Krasnem (powiat przasnyski) powstało Muzeum Rodu Krasińskich. Nowa placówka świetnie wpisuje się w ofertę turystyczną północnego Mazowsza, związaną z rodem Krasińskich. Muzeum będzie  współpracować z oddalonym o 23 km Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w którym znajduje się m.in. Dwór Krasińskich. Będzie także atrakcją dla turystów podróżujących zabytkową kolejką wąskotorową na trasie Mława – Przasnysz – Krasne – Maków Mazowiecki.

Aby witać turystów, zabytek wymagał gruntownej modernizacji. W ramach unijnej dotacji przeprowadzono następujące prace remontowe: fundamenty, ściany nośne i działowe, stropy, dach, schody, a także wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Ściany zostały odgrzybione, instalacja elektryczna wymieniona, a instalacje centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjna wraz z oczyszczalnią ścieków wykonane. Pomyślano również o zagospodarowaniu terenu wokół budynku. Zainstalowano lampy, wymieniono ogrodzenie i bramy.
Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – powstał m.in. podjazd  ułatwiający dojazd do budynku. Zwiększyła się także dostępność muzeum dla osób niewidomych, z myślą o nich wszystkie eksponaty zostały opisane alfabetem Braille'a.

Na wszystkich gości czeka nowa oferta kulturalna, która skierowana jest także do turystów z zagranicy – wszystkie tabliczki przy zbiorach i eksponatach mają opisy w języku angielskim.

 

 

Region Radomski

Beneficjent: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Tytuł projektu: Zdarzyło się kiedyś nad wodą - Trasa turystyczna w radomskim skansenie
Wartość projektu: 20 454 465,54 zł
Kwota dofinansowania: 15 826 561,20 zł
Działanie  6.2 Turystyka

Ciekawą atrakcją turystyczną są muzea na wolnym powietrzu, nazywane skansenami. Historię i kulturę regionu radomskiego przedstawia Muzeum Wsi Radomskiej, które istnieje od 1976r.

Dzięki unijnemu wsparciu w muzeum wybudowano amfiteatr wraz zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym i pracownię konserwatorską oraz osiem obiektów zabytkowych.
W amfiteatrze z zadaszoną sceną i widownią na ok. 322 miejsc siedzących odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalno-


turystyczne. W budynku jest sala wystawienniczo-konferencyjna oraz garderoby dla artystów.
Na nowej trasie turystycznej można oglądać osiem zabytkowych obiektów m.in. zagrodę okólnik z Solca składającą się z czterech budynków – dwóch stodół ze spichlerzami, oboro-stajni oraz zadaszonej bramy wjazdowej, a także chałupę z Solca. W skansenie znajduje się także trak z Molend, a także dwa młyny – z Zofiówki napędzany turbiną oraz z Zajączkowa na koło wodne. Kalendarz imprez w Muzeum Wsi Radomskiej jest bardzo bogaty – od letniego kursu historii po święto chleba, zajęcia edukacyjne i wystawy.


                                                                                                                 

Beneficjent: Powiat Przysuski
Tytuł projektu: Budowa krytej międzyszkolnej pływalni w Przysusze
Wartość projektu: 17 916 496,83 zł
Kwota dofinansowania: 7 192 130,75 zł
Działanie  7.2. Infrastruktura służąca edukacji

Wesoło i atrakcyjnie można spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi na basenie. Godnym polecenia jest nowy obiekt w Przysusze.  Dzięki środkom z RPO WM, powstała kryta pływalnia ze zjeżdżalnią, jacuzzi, brodzikiem dla dzieci oraz trybunami na 152 osoby. Wielofunkcyjny basen, dostępny jest dla wszystkich mieszkańców – zarówno powiatu przysuskiego, jak i subregionu radomskiego, a także dla wszystkich chętnych, spędzających czas w tym regionie. W budynku mieści się również kręgielnia z barem oraz kawiarnia.

Przy budowie pływalni wykorzystane zostały najwyższej klasy technologie, gwarantujące niskie zużycie energii oraz wysokie bezpieczeństwo sanitarne. Zainstalowano wymienniki ciepła zakładane na odpływy wody oraz montowane w ziemi pompy ciepła. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – jest w nim winda oraz  specjalny podnośnik umożliwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z pływalni. W ofercie basenu, każdy znajdzie coś dla siebie: są lekcje nauki pływania dla dzieci i dorosłych, strefa SPA, zajęcia rekreacyjne w wodzie np.: aqua fitness czy gimnastyka w wodzie dla seniorów.
 

Region Warszawski-Zachodni

Beneficjent: Gmina Miasto Sochaczew
Tytuł projektu: Zagospodarowanie nadbrzeża Bzury wraz z zabytkowymi ruinami Zamku Książąt Mazowieckich oraz Parkiem Podzamcze w Sochaczewie" - etap I
Wartość projektu: 5 028 596,06 zł
Kwota dofinansowania: 4 139 770,56 zł
Działanie  6.2 Turystyka

Miłośnicy ruin zamków, powinni wybrać się do Sochaczewa, na terenie którego znajduje się wzgórze z ruinami Zamku Książąt Mazowieckich. Teren ma duże wartości kulturowe i krajobrazowe, które podlegają ochronie. Ruiny są dziedzictwem narodowym regionu i są jego atrakcją turystyczną. Stan techniczny zachowanych ruin zamku, a w szczególności ścian murowanych z cegły na zaprawie wapiennej, wymagał w pewnym momencie konserwacji.

Przyznanie unijnego dofinansowania pomogło przeprowadzić prace remontowe w zakresie wzmocnienia skarpy po północnej stronie wzgórza, utwardzono także dziedziniec. Na pozostałych skarpach zostały wykonane prace porządkowe, powierzchniowe  umocnienia oraz wszelkie prace związane z poprawieniem walorów funkcjonalnych i estetycznych wzgórza i okolic.  

Dodatkowo  na skarpach zostały ułożone maty przeciwerozyjne zabezpieczające przed powierzchniowym wypłukiwaniem gruntu. Na ciągach pieszych została wykonana kanalizacja w celu odprowadzania wód deszczowych do kolektora deszczowego. Realizacja projektu pozwoliła także wykonać dwa ciągi piesze -
schody po stronie wschodniej oraz pochylnie dla pieszych na skarpie północnej i zachodniej. Dzięki temu turystom łatwiej dostać się na wzgórze, które zapewnia piękną panoramę okolicy.


Beneficjent: Gmina  Mszczonów
Tytuł projektu: Wykreowanie produktu turystycznego pod nazwą "Weekend z Termami Mszczonów"
Wartość projektu: 677 366,50 zł
Kwota dofinansowania: 496 787,12 zł
Działanie  6.2 Turystyka

Na weekend i nie tylko, warto pojechać do Mszczonowa do kompleksu basenów termalnych, w którym można odpocząć, zregenerować siły i przeżyć fajną przygodę. Gmina Mszczonów aplikowała o środki unijne i dzięki  przyznanemu  dofinansowaniu powstała zintegrowana oferta  aktywnego wypoczynku.
Warto przypomnieć, że woda termalna wykorzystywana w kąpielisku jest wodą wodorowo–węglanowo- wapniowo-sodową, wydobywaną z głębokości 1714 metrów, o właściwościach, które korzystnie wpływają na schorzenia pochodzenia reumatycznego oraz układ kostny. Ponadto poprawia samopoczucie, obniża stres i stabilizuje układ nerwowy.

W ramach unijnego projektu  wyznaczone i oznakowane zostały trasy turystyczne – 4 trasy rowerowe oraz 3 trasy piesze. Zasięg tych tras to obszar powiatu żyrardowskiego oraz w niewielkim stopniu powiatu grodziskiego.                                                                                               
Wszystkie trasy rozpoczynają się oraz kończą na terenie kompleksu basenów termalnych. Tam również uruchomiona została wypożyczalnia rowerów i kijków nordic walking. Trasy umożliwiają  turystom poznanie atrakcyjnych miejsc oraz obiektów kulturowych i przyrodniczych. Oferta została zaplanowana zarówno dla turystów krajowych jak i zagranicznych. Uruchomiony został także interaktywny portal internetowy przedstawiający całą ofertę pt. „Weekend z Termami Mszczonów”.

Za unijne pieniądze udało się także kupić  dla Term Mszczonowskich całoroczną wannę z hydromasażem z surową wodą geotermalną (+34 st.C).
Na terenie obiektu do dyspozycji są baseny z wodą termalną i różnego rodzaju atrakcjami wodnymi takimi jak: sztuczna rzeka, ławeczki i leżanki napowietrzające, masaże i gejzery wodne, jacuzzi, sauny, zjeżdżalnie.
  
Region Warszawski-Wschodni

Beneficjent: Gmina  Pomiechówek
Tytuł projektu: Aktywnie nad Wkrą - rozwój turystyki w gminie Pomiechówek
Wartość projektu: 5 927 776,32 zł
Kwota dofinansowania: 499 875,00 zł
Działanie  6.2 Turystyka

Mieszkańcy gminy Pomiechówek (powiat nowodworski) oraz wszyscy zainteresowani rekreacją na powietrzu powinni odwiedzić nowy park kulturalno– rozrywkowy.

Projekt został wsparty funduszami unijnymi, a  swoim zasięgiem objął dwanaście miejscowości w gminie Pomiechówek. Głównym celem było zagospodarowanie terenów leśnych poprzez utworzenie m.in. ścieżek dla
amatorów nordic walking, ścieżek dla biegaczy, a także leśnej ścieżki edukacyjnej.
Bulwar nad rzeką Wkrą to miejsce rozrywki i wypoczynku.  Na jego terenie powstała wiata, ogródek jordanowski, ławki, a także pojawiły się tablice informujące turystów o miejscach wartych uwagi. Ponadto wokół parku ustawiono urządzenia do cross-fit, zwanej „siłownią pod chmurką". Taka forma ćwiczeń cieszy się dużą popularnością w szczególności wśród mam z małymi dziećmi, kiedy to można wykorzystać czas drzemki dziecka na świeżym powietrzu. W okresie zimowym park przemieni się w taflę lodu dla łyżwiarzy.
Park linowy, to kolejna atrakcja dla wszystkich odważnych, zarówno dzieci jak i dorosłych. Są tam trasy o różnym stopniu trudności, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wyszkoleni instruktorzy.
Aby dotrzeć do właściwej grupy turystów, proponowane atrakcje zostały pogrupowane w formie pakietów dla seniorów, rodzin z dziećmi, hobbystów. Zakupiony został niezbędny sprzęt sportowo rekreacyjny na potrzeby oferty zorganizowanej oraz niezorganizowanej np.: kajaki, rowery, kijki do nordic walking, narty biegowe. Na mobilnej scenie organizowane będą następujące imprezy: Bieg Warsa i Sawy, cross rowerowy "Szlakiem Fortyfikacji Twierdzy Modlin", rodzinny spływ kajakowy wraz z Festiwalem Kultur w ramach projektu "Wianki w Dolinie Wkry".

Beneficjent: Hotel Warszawianka Centrum Kongresowe Sp. z o.o.
Tytuł projektu: Rozwój Centrum Kongresowego poprzez rozbudowę hotelu i kompleksu konferencyjnego zlokalizowanego nad Zalewem Zegrzyńskim
Wartość projektu: 88 681 512,15 zł
Kwota dofinansowania: 28 200 007,84 zł
Działanie  6.2 Turystyka
 Na spotkania biznesowe, na odpoczynek  za miastem można wybrać się do Jachranki, miejscowości położonej nad Zalewem Zegrzyńskim. Przez cały rok na turystów czeka Hotel Warszawianka, który również skorzystał z unijnego dofinansowania i dzięki temu wzbogacił się o nowe przestrzenie konferencyjno-hotelowe. Fundusze europejskie przeznaczone zostały bowiem na budowę dwóch nowoczesnych obiektów. Pierwszy składa się z kilkudziesięciu sal konferencyjnych, które są wyposażone w profesjonalny sprzęt audio-wizualny: nowoczesne rzutniki multimedialne, ekrany, nagłośnienie oraz multimedialne panele do przeprowadzania interaktywnych prezentacji. W hotelu natomiast, znajduje się blisko 300 wygodnych pokoi o różnym standardzie - Classic, Superior, Business Class, Junior Suite, Senior Suite oraz niepowtarzalny Apartament Prezydencki. Wszystkie są komfortowo urządzone, aby każdemu gościowi zapewnić przyjemny wypoczynek.
W ramach inwestycji wybudowana została  restauracja z tarasem, mogąca pomieścić ponad 350 osób, kawiarnia dla ponad 190 osób, a także oranżeria oraz sala kominkowa. W nowym centrum można pograć w kręgle lub spędzić wieczór w  klubie nocnym. Nie zapomniano o najmłodszych, dla nich stworzono dużą salę zabaw.

Edyta Al-Tawil
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Tel. 22 542 25 62
e-mail: media@mazowia.eu

 

Materiał z ilustracjami do pobrania:

OSTATNIE DNI  LATA. GDZIE? NA MAZOWSZU

wydruk, pdf

Rejestr:

banner banner banner

Kalendarz

sunmontuewedthufrisat

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Najbliższe wydarzenia:

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.