Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Odpowiedzi na pytania Beneficjentów w ramach Działań RPO WM

1. Czy dzielnica m.st. Warszawy może składać osobno wniosek o dofinansowanie projektu w ramach konkursu nr RPOWM/6.2/2/2013 bez względu na liczbę projektów składanych przez Urząd Miasta Warszawy i inne dzielnice m.st. Warszawy??

Zgodnie z założeniami ramowymi konkursu RPOWM/6.2/2/2013 beneficjent będzie mógł złożyć jeden wniosek o dofinansowanie projektu. Wnioskodawcą może być Miasto Stołeczne Warszawa, a nie jego jednostki pomocnicze. Należy pamiętać, iż złożenie przez jednego wnioskodawcę dwóch lub większej liczby wniosków o dofinansowanie skutkuje odrzuceniem wszystkich złożonych wniosków przez wnioskodawcę.

2. Jakie podmioty są uprawnione do aplikowania o środki finansowe w ramach Działania 2.2 Rozwój e-usług Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego?

Podmiotami uprawnionymi do aplikowania o dofinasowanie są:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
  • Zakłady opieki zdrowotnej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia - zakontraktowane z NFZ;
  • Jednostki naukowe;
  • Szkoły wyższe;
  • Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (nie wymienione wyżej);
  • Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu (realizująca projekt ujęty w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013).

3.  Czy w ramach Działania 2.2 RPOWM podmiot będący NZOZ, którego właścicielem (100% udziałów) jest jednostka samorządu terytorialnego, posiadający kontrakt z NFZ (stanowiący większość przychodów placówki) oraz prowadzący działalność komercyjną (usługi nie objęte kontraktem z NFZ) realizując projekt w ramach, którego planuje nabyć infrastrukturę , która także może być w znikomym stopniu używana w działalności komercyjnej (np. infrastruktura sieciowa, licencje dla administracji szpitala) można założyć, iż jest to projekt bez pomocy publicznej i można proporcjonalnie rozdzielić wydatki zgodnie z paragrafem 5 pkt 6 Regulaminu konkursu?

Regulamin konkursu § 5 pkt 6 „W przypadku, gdy powstała infrastruktura/zakupione środki trwałe będą wykorzystywane w celu uzyskiwania przychodów z działalności komercyjnej poza systemem publicznym, istnieje możliwość proporcjonalnego wydzielenia tych wydatków i umieszczenia w kosztach niekwalifikowanych projektu, bądź finansowania całości projektu tylko w ramach pomocy de minimis”. W związku z powyższym możliwa jest sytuacja, w której po proporcjonalnym wydzieleniu wydatków związanych z infrastrukturą używaną do działalności komercyjnej projekt będzie realizowany jako – bez pomocy publicznej.

Jeżeli tak to w jaki sposób rozdzielić wydatki pomiędzy kwalifikowane i niekwalifikowane, tak by nie było wątpliwości co do kwalifikowalności danego wydatku?

Wydatki dotyczące zakresu rzeczowego projektu związanego z działalnością komercyjną (poza kontraktem z NFZ) należy umieścić w montażu finansowym po stronie wydatków/kosztów niekwalifikowanych w sposób spójny z opisaną w studium wykonalności metodologią wydzielenia danego wydatku. Opis wydatków (pkt G, pkt C1 wniosku o dofinansowanie) powinien jednoznacznie wskazywać, iż wydatek odnosi się do części projektu związanego z działalnością komercyjną.

Do jakiego poziomu możliwe jest proporcjonalne rozdzielenie wydatków zgodnie z zapisem § 5 pkt 6 Regulaminu konkursu? Kiedy natomiast powinniśmy realizować projekt w ramach pomocy de minimis?

Regulamin konkursu RPOWM/2.2/1/2012 nie wskazuje poziomu, do którego możliwe jest wydzielanie związanych z działalnością komercyjną (poza kontraktem z NFZ).

W celu uniknięcia pomocy publicznej możliwa jest realizacja projektu tylko w ramach pomocy de minimis. W przypadku korzystania z ww. pomocy należy pamiętać o zasadach i limitach opisanych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 roku w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych. Pułap pomocy de minimis brutto nie może przekroczyć równowartości 200 000 euro na jednego przedsiębiorcę w okresie bieżącego roku podatkowego i dwóch poprzednich lat podatkowych, zaś dla przedsiębiorstw z sektora transportowego równowartości 100 000 euro. Pomoc de minimis nie stanowi pomocy publicznej.

4. Czy partnerem w Działaniu 1.6 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym RPOWM 2007-2013 (zakładanie klastra) może być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Zgodnie z Regulaminem konkursu oraz ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może być partnerem w zakładaniu klastra w ramach Działania 1.6.

5. Jakie wydatki można uznać za kwalifikowane w ramach Działania 1.6 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym RPOWM 2007-2013? Czy kwalifikowane jest wynagrodzenie menedżera projektu i jaki może być udział tych środków w ogólnej wartości projektu? Czy kwalifikowane są inne środki na wynagrodzenia personelu (poza wynagrodzeniem dla osób świadczących usługi konsultacyjne dla przedsiębiorców)?

Zgodnie z Regulaminem konkursu ogłoszonego w 2011 roku na Działanie 1.6 Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym RPOWM 2007-2013 za wydatki kwalifikowane uznać można wydatki zgodne z:

- Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, dostępnymi na stronie internetowej www.mazowia.eu;

- Krajowymi wytycznymi dotyczącymi kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013, dostępnymi na stronie internetowej www.mrr.gov.pl;

- ponadto w projektach z pomocą publiczną dodatkowo zgodne z:

- Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów;

- Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania pomocy na usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych;

- Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Na podstawie Zasad kwalifikowania wydatków w ramach RPOWM 2007-2013 koszt menedżera projektu może zostać uznany za kwalifikowany wyłącznie w przypadku złożonych, wielozadaniowych inwestycji realizowanych przez kilka podmiotów, dla których niezbędna jest koordynacja podejmowanych działań.

Do współfinansowania w ramach RPOWM kwalifikują się wydatki poniesione na zakup usługi menedżera projektu, związanych z wdrażaniem postanowień Umowy o dofinansowanie projektu/Zasad realizacji projektu własnego, obejmujących:

- koordynowanie zadań wynikających z harmonogramu rzeczowo-finansowego projekt,

- monitorowanie i rozliczanie projektu, w tym sporządzanie wniosków o płatność i innych dokumentów niezbędnych do rozliczenia projektu,

- prowadzenie ewidencji księgowej i rozliczanie projektu,

w kwocie nieprzekraczającej 2% sumy wydatków kwalifikowanych projektu. Koszt menedżera projektu może być uznany za kwalifikowany w części, w jakiej wynika z realizacji wymienionych powyżej zadań. Łączny kwalifikowany koszt menedżera projektu i wynagrodzeń pracowników zarządzających projektem nie może przekroczyć kwoty 2% wydatków kwalifikowanych projektu.

W ramach Działania 1.6 kwalifikowane są wydatki związane z wynagrodzeniami wraz z pozapłacowymi kosztami pracy – składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób świadczących usługi konsultacyjne dla przedsiębiorców.

6. Kto może być beneficjentem oraz na co można otrzymać dofinansowanie w ramach Działania 1.5 Rozwój przedsiębiorczości RPOWM 2007-2013?

W ramach Działania 1.5 Rozwój przedsiębiorczości RPOWM 2007-2013 beneficjentami mogą być Przedsiębiorcy.

Ww. Działanie ukierunkowane jest na podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez realizację nowych inwestycji obejmujących:

  • środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z:

 - utworzeniem nowego przedsiębiorstwa;

 - rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa;

 - dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub;

- zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

  • nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

  • inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych;
  • nabycie udziałów akcji przedsiębiorstwa.

W ramach Działania 1.5 będą mogły być realizowane również usługi doradcze w zakresie projektowania, wdrażania oraz doskonalenia:

  • nowego produktu lub usługi;
  • systemów zarządzania jakością i innych wspomagających zarządzanie;
  • zarządzania środowiskiem, BHP oraz w zakresie certyfikacji wyrobów, usług, maszyn i urządzeń.

Ponadto istnieje możliwość unowocześnienia wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. zakup maszyn, urządzeń) oraz prowadzenia prac inwestycyjnych w ramach przedsiębiorstwa.

7. Czy w ramach Działania 1.7 Promocja gospodarcza RPOWM 2007-2013 możliwe jest otrzymanie dotacji z tytułu udziału w targach, w których beneficjent będzie brał udział po raz pierwszy? W świetle zapisów z Rozporządzenia WE 70/2001, cytat: Art. 5 lit b) „udział w targach i wystawach, wielkość pomocy brutto nie przekroczy 50% wartości dodatkowych kosztów poniesionych na wynajem, ustawienie i prowadzenie stoiska. Wyłączenie pomocy na te cele będzie stosowane tylko w przypadku pierwszego uczestnictwa przedsiębiorstwa w określonych targach czy wystawie.”

Beneficjent zamierza wziąć czynny udział w dwóch imprezach po raz pierwszy związanych z poszerzeniem obszaru działań o tzw. zieloną energię (fotowoltaika, oświetlenie energooszczędne).

Rozporządzenie WE 70/2001 nie jest wymienione w Unijnych aktach prawnych i wytycznych obowiązujących przy tworzeniu Regulaminu konkursu RPOWM/1.7/1/2011. W ramach w/w konkursu realizowane będą projekty na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych.

8. Czy w świetle zapisów regulaminu dotyczącego udziału w Projekcie 1.7 Promocja gospodarcza RPOWM 2007-2013 w przypadku udziału przez Beneficjenta w jakichkolwiek targach na terenie Polski będą zwracane koszty – kwalifikacja wydatków do zwrotu w ramach dotacji - związane z transportem, logistyką eksponatów, reklamą np. foldery, wpisy do katalogów targowych, transportem, hotelem, dietami dla pracowników Beneficjenta oddelegowanych do udziału w takiej imprezie wystawienniczej?

Do wydatków kwalifikowalnych, wyłącznie w przypadku przyjęcia projektu do realizacji, mogą zostać zaliczone koszty niezbędne do realizacji celów projektu, zgodne z zasadami określonymi w Krajowych wytycznych, w tym m.in.

- kampanie promocyjne w kraju i za granicą, koszty organizacji wydarzeń promocji regionu, organizacji i udziału w targach/imprezie wystawienniczej/misji gospodarczej w tym:

  • koszty wynajmu pomieszczeń/powierzchni wystawienniczej i sprzętu,
  • koszty zaprojektowania i zabudowy stoiska wystawowego/ekspozycji,
  • koszty organizacji i obsługi potwierdzone fakturami odpowiedniego organizatora imprezy (np. oprawa multimedialna, montaż, demontaż transport stoiska, sprzątanie, podłączenie energii),
  •  koszty zaprojektowania, przygotowania/produkcji i emisji materiałów promocyjnych, koszty reklamy,
  • wpis do katalogu targowego, opłata rejestracyjna,
  •  koszty wstępu na teren wystaw i targów,
  •  koszty tłumaczeń (do 10% całkowitej wartości projektu),
  •  koszty wynajęcia nośników informacyjno - reklamowych (m.in. tablic, billboardów) związane z kampanią promocyjną,
  • koszt przygotowania, uruchomienia i obsługi (w okresie trwania projektu) strony internetowej bezpośrednio związanej z kampanią promocyjną,
  •  koszty transportu eksponatów (wraz z ubezpieczeniem i odprawą celną) oraz uczestników misji i targów, a także koszty zakwaterowania przedstawicieli firm (do 3 osób, maksymalnie w okresie dwóch dni przed i jednego dnia po imprezie wystawienniczej, bez kosztów wyżywienia); koszty transportu i zakwaterowania nie mogą przekroczyć 25% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Jednocześnie Beneficjenta poinformowano, iż koszty transportu i zakwaterowania mogą być zaakceptowane i rozliczone na podstawie stosownych dokumentów przedstawionych przez Beneficjenta (rachunki za hotel; rachunki za bilety kolejowe; lotnicze; autobusowe; w sytuacji niemożności skorzystania ze środków komunikacji zbiorowej (np. w przypadku osób niepełnosprawnych lub jeśli wymaga tego specyfika projektu), wydatki związane z dojazdem samochodem będą kwalifikowalne na podstawie kosztów używania samochodu do celów służbowych według stawki za 1 km przebiegu, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem).

9.  Jaka jest wymagana forma zabezpieczenia prawidłowej realizacji projektu ustalona przez Mazowiecką Jednostkę wdrażania Programów Unijnych i na jaki okres w ramach Działania 1.7 Promocja gospodarcza RPOWM 2007-2013?

Formą zabezpieczenia prawidłowej realizacji projektu ustaloną przez Mazowiecką Jednostkę wdrażania Programów Unijnych jest weksel in blanco, składany w wysokości przyznanego dofinansowania na okres trzech lat od daty zakończenia jego realizacji. Po upływie ww. okresu weksel jest zwracany na pisemną prośbę Beneficjenta.

10.  Jeśli w ramach Działania 1.7 Promocja gospodarcza RPOWM 2007-2013 możliwe są misje gospodarcze to czy są dozwolone misje krajowe w innych regionach niż Mazowsze?

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu w ramach konkursu możliwa będzie realizacja następujących rodzajów projektów:

- uczestnictwo w targach, imprezach targowo – wystawienniczych w charakterze wystawcy,

- udział w misjach gospodarczych, mających na celu wyszukiwanie i dobór klientów/kontrahentów na rynkach zagranicznych.

11.  Czy w ramach Działania 1.7 Promocja gospodarcza RPOWM 2007-2013 istnieje konieczność realizowania obydwu typów projektów (targi i misje gospodarcze)?

W Regulaminie konkursu brak zapisów na temat konieczności realizowanie obydwu rodzajów projektów jednocześnie.

.:W ramach programów:.
Program operacyjnyPriorytety i działania
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM)dotyczy całego programu

wydruk, pdf

Rejestr:

banner banner banner

Kalendarz

sunmontuewedthufrisat

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Najbliższe wydarzenia:

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.