Konstancin-Jeziorna jest miejscem weekendowych wypadów warszawiaków, ale też przyciąga licznych turystów. Z myślą o nich powstał projekt ,,Kalejdoskop Konstancina", który promuje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina oraz już podnosi atrakcyjność turystyczną gminy. Projekt dostał dofinansowanie z UE w kwocie 478 tys. zł w ramach RPO WM na lata 2007-2013. W inauguracji unijnego przedsięwzięcia udział wziął Mariusz Frankowski dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
- Od samego początku, naszą ideą było wypromowanie walorów Konstancina-Jeziorny, jego atutów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Stworzyliśmy cenną bazę zabytków, opracowaliśmy i wytyczyliśmy nowe szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), dzięki stronie www.visitkonstancin.pl turyści mogą zaplanować zwiedzanie Konstancina-Jeziorny. Miasto otrzymało zaprojektowany system identyfikacji miejskiej, info-kioski oraz przewodnik turystyczny, dzięki którym mieszkańcy i turyści będą mogli przyjemnie i sprawnie poruszać się wśród zabytkowej architektury Konstancina – podkreśla dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury Edyta Markiewicz-Brzozowska.
Turystycznie i historycznie o Konstancinie
W ramach projektu opublikowano obszerny i bogato ilustrowany Przewodnik turystyczny Kalejdoskop Konstancina-Jeziorny. Poza walorami typowo turystycznymi, znajdziemy w nim bogatą historię terenów gminy, sięgając aż do czasów starożytności. Wiele z pokazywanych zdjęć w publikacji pochodzi z prywatnych, rodzinnych kolekcji, co dodatkowo podnosi atrakcyjność przedstawianych zdarzeń. Jeden z rozdziałów został poświęcony Urzeczu, w którym ten mało znany mikroregion został dokładnie opisany w oparciu o najnowsze badania etnograficzne.
Aby ułatwić turystom poruszanie się po okolicy, opracowano mapy z zaznaczonymi szlakami turystycznymi.
Powstałe trasy turystyczno – kulturowe wiodą m.in. śladami artystów, w tym szlakiem spacerów Stefana Żeromskiego, architektury modernistycznej i sławnych architektów, szlakiem filmowym, kajakowym czy ornitologicznym. Autorami tras są osoby blisko związane z Konstancinem-Jeziorną, dlatego są one czymś więcej niż standardowym produktem turystycznym i często wydobywają na światło dzienne miejsca, czy historie, które bez tych osób popadłyby w zapomnienie.
Co więcej, w ramach projektu została zbudowana baza zabytków Konstancina i okolic. Na terenie gminy pojawiły się info-kioski z informacją turystyczną. Dodatkową atrakcją jest ekspozycja multimedialna ,,Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina’’ wystawiana w Konstancińskim Domu Kultury. Wykorzystując multimedia, powstała również oferta turystyczna i kulturalna Konstancina w formie aplikacji mobilnej na smartfony oraz audiobooki.
Dopełnieniem projektu jest strona internetowa pod adresem www.visitkonstancin.pl. Znajdziemy tu praktyczne informacje o Konstancinie, przydatne dla wybierających się w podróż – gdzie się zatrzymać, gdzie dobrze zjeść, gdzie szukać rozrywki. Kalendarz kulturalnych i sportowych imprez, w których można uczestniczyć, przyjeżdżając do Konstancina-Jeziorny wiosną, latem, jesienią czy zimą zamieszczony jest w zakładce „Cztery pory roku”.
Tytuł projektu: Kalejdoskop Konstancina
Beneficjent: Konstanciński Dom Kultury
Całkowita wartość projektu: 598 982,56 zł
Kwota dofinansowania: 478 258,23 zł
Działanie: 6.2 Turystyka
Agnieszka Pazio
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 25 62
e-mail: media@mazowia.eu
Załączniki
sunmontuewedthufrisat
"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.