W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się Konferencja Naukowo - Metodyczna pod Patronatem Honorowym Wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka oraz Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie miało na celu upowszechnienie i wdrożenie do głównego nurtu polityki efektywnego narzędzia, jakim jest zarządzanie kapitałem ludzkim i aktywizacja kobiet 50+, a także nadanie kierunku polityce wspierania osób starszych na rynku pracy poprzez wykorzystanie metod zarządzania wiedzą, teorii motywowania oraz dobrych europejskich praktyk. W konferencji udział wzięła Elżbieta Szymanik zastępca dyrektora ds. PO KL w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Biura Rzecznika Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Nie zabrakło także gości z ZUS i KRUS, władz samorządowych i przedstawicieli związków pracodawców, firm szkoleniowych, a także szkół wyższych.
- Kwestie aktywizacji zawodowej oraz innowacyjne formy w pokonywaniu barier kobiet 50+ są bardzo ważnym aspektem, bowiem jak pokazują statystyki, wśród bezrobotnych mamy 50% kobiet, a ostatnio notujemy nawet tendencję zwyżkową – rozpoczął Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu.
Konferencja pod tytułem „Innowacje w aktywizacji kobiet 50+ - wyrównywanie szans na rynku pracy" miała na celu upowszechnienie projektu pn. „Innowacje w aktywizacji pracowników w grupie wiekowej 50+", który otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 2,2 mln zł.
Opracowane w ramach projektu praktyczne narzędzie będzie wykorzystywane na rynku pracy w celu utrzymania aktywizacji oraz pomoże w pozostawaniu aktywnym, jak najdłużej. Opracowanych zostało kilka raportów, a najważniejszy z nich to „Strategia zarządzania wiekiem", ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet. Narzędzie będzie wsparciem dla polityki społecznej i gospodarczej. Dla jego wypracowania posłużyły doświadczenia 26 krajów świata, a zaproponowane rozwiązania dotyczą m.in. warunków pracy, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i systemów emerytalnych, wkraczania i opuszczania rynku pracy, aktywizacji czy opieki długoterminowej. Na konferencji padło stwierdzenie, że nie ma nic gorszego, niż bierność człowieka.
Efektem projektu jest wypracowany produkt finalny „Doświadczony pracownik 50+" , który jest nowatorską, innowacyjną i wielopłaszczyznową metodą rozwoju w obszarze pracy dla osób powyżej 50 roku życia. W wymiarze intelektualnym zaś jest metodą aktywizacji zawodowej, a w wymiarze materialnym pakietem, na który składają się takie elementy, jak:
Powyższy pakiet to, z jednej strony nowoczesna strategia efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim w firmach i instytucjach, a z drugiej to pakiet umożliwiający rozwój zawodowy i utrzymanie aktywności zawodowej kobiet w grupie wiekowej 50+ poprzez przekwalifikowanie się na pełnienie nowych, atrakcyjnych zawodów w sektorze usług.
Podczas konferencji, odczytany został list Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Tytuł projektu: Innowacje w aktywizacji pracowników w grupie wiekowej 50+Całkowita wartość projektu: 2 286 308,88 złBeneficjent: Akademia Kultury Informacyjnej Sp. z o. o.Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstwsunmontuewedthufrisat
"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.