Po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, odbyło się spotkanie liderów European Democrat Students z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Sejmu RP, Centralnego Biura Antykorupcyjnego UE, a także Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W wydarzeniu uczestniczył Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, który wypowiedział się na temat nowej perspektywy finansowej.
Wydarzenie pod nazwą „Youth Against Corruption" zorganizowane zostało przez międzynarodową organizację studencką – European Democrat Students (EDS). Podobne, odbyły się w Splicie, Rzymie i Brukseli. Młodzi ludzie bardzo chętnie spotykają się z przedstawicielami rządów, nauki oraz biznesu. Teraz przyszedł czas na Warszawę.
Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji i prezentacji takich zagadnień, jak efektywność systemu finansowego Unii Europejskiej, przeciwdziałania korupcji na wysokich szczeblach zarządzania oraz pokazania roli mediów w zwalczaniu korupcji. Kluczową kwestią było również przedstawienie perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych omówił założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
- Celem programu jest inteligentny i zrównoważony rozwój, sprzyjający włączeniu społecznemu i wykorzystaniu potencjału regionalnego rynku pracy – mówił M. Frankowski, Dyrektor MJWPU.
W swoim wystąpieniu Dyrektor podkreślał ogromną rolę funduszy unijnych w odniesieniu do strategii rozwoju na poziomie ponadnarodowym, krajowym i regionalnym. Główny nacisk położył na doświadczenia Polski oraz Mazowsza.
- Bez tych środków, 1,8 mld euro dla RPO WM 2007-2013, nie osiągnęlibyśmy takiego rozwoju, a dobrze wydane pieniądze pozwoliły eliminować zapóźnienia cywilizacyjne – kontynuował Dyrektor Frankowski.
Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, że Mazowsze zajmuje szczególną pozycję w kraju, ponieważ generuje prawie 22% PKB kraju, 40% nakładów na działalność badawczo-rozwojową w Polsce pochodzi właśnie z naszego regionu. W kolejnych latach województwo będzie kładło nacisk na zwiększanie transferu efektów prac badawczo-rozwojowych do gospodarki, rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości, realizacji projektów sprzyjających przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, a także integracji społeczno-zawodowej. Duże środki przeznaczane wciąż będą na projekty z obszaru transportu.
Edyta Al-TawilWydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
sunmontuewedthufrisat
"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.