W najbliższy poniedziałek, 28 lutego br. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uruchamia nabór wniosków przyczyniających się do zmniejszania dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych i podnoszących jakość procesu kształcenia w regionie. Unijne środki trafią na realizację projektów systemowych wspierających organy prowadzące szkoły w indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych.
W najbliższy poniedziałek, 28 lutego br. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uruchamia nabór wniosków przyczyniających się do zmniejszania dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych i podnoszących jakość procesu kształcenia w regionie. Unijne środki trafią na realizację projektów systemowych wspierających organy prowadzące szkoły w indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Na dofinansowanie realizacji projektów przewidziano kwotę w wysokości 42 mln zł. Nabór wniosków trwa do 28 marca br.
W ramach projektu systemowego organów prowadzących szkoły mogą być finansowane
zajęcia dodatkowe, będące kontynuacją indywidualizacji pracy z uczniem w ramach obowiązujących zajęć edukacyjnych, o których mowa w standardzie II, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I-III szkół podstawowych, (zgodnie ze standardem V określonym w Opisie standardów kształcenia, stanowiącym załącznik nr 16 do Informacji dotyczącej realizacji projektów systemowych w ramach Poddziałania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych” , a w szczególności:
- zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji;
- zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych;
- zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy;
- zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej;
- gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy;
- specjalistyczne zajęcia terapeutyczne (np.: hipoterapia, muzykoterapia, dogoterapia) dla dzieci niepełnosprawnych;
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych (np.: prowadzenie obserwacji przyrodniczych).
W ramach projektu systemowego dla tego konkursu może być finansowane
także doposażenie bazy dydaktycznej szkoły w materiały dydaktyczne, wynikające z procesu indywidualizacji oraz specjalistyczny sprzęt (np.: specjalistyczne oprogramowanie, pakiety do diagnozowania i korygowania dysfunkcji i dysharmonii rozwojowych, takich jak: wady wymowy, dysleksja, wady postawy, zaburzenia koordynacji ruchowej) odpowiednio do rozpoznanych potrzeb i zaplanowanych zajęć dodatkowych.
Każdy projekt dotyczący indywidualizacji nauczania w klasach I-III szkół podstawowych musi być sporządzony w oparciu o rzeczywiste i zdiagnozowane potrzeby uczniów i uczennic tych klas oraz muszą wynikać z wcześniejszego wdrożenia standardów I-III opisanych w załączniku do Zasad przygotowania, realizacji i rozliczni projektów systemowych w zakresie indywidualizacji nauczania realizowanych prze organy prowadzące szkoły w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z 23 kwietnia 2010 r.
Wnioski o dofinansowanie projektów można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 28 lutego 2011 r. do 28 marca 2011 r. w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych w Głównym Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 74, lub Lokalnych Punktach Informacyjnych w Ciechanowie (ul. Wodna 1), w Ostrołęce (ul. Poznańska 19), w Płocku (ul. Stary Rynek 20), w Radomiu (ul. Kościuszki 5a), w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 38).
Więcej na
www.mazowia.eu (Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Program Operacyjny Kapitał Ludzki, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego).
W dniach 07-11 lutego 2011r. z inicjatywy Wicemarszałka Marcina Kierwińskiego Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przy współudziale mazowieckich Regionalnych Ośrodków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowała 7 spotkań informacyjnych na temat projektu systemowego w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL. Spotkania informacyjne zorganizowano w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz dyrektorzy tych szkół. Ogółem uczestniczyło 570 osób.