Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym w latach 2007-2014 mogły liczyć na pomoc w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwota tego wsparcia wyniosła przeszło 300 mln zł. Jednym z elementów systemu pomocy osób wykluczonych był sektor ekonomii społecznej, instytucje integracji społecznej oraz wsparcie inicjatyw samoorganizacji i samopomocy wśród osób biernych zawodowo, a także dyskryminowanych na rynku pracy.
Za wdrażanie projektów realizowanych na terenie Mazowsza odpowiedzialna jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Działania 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej. Głównym celem projektów w minionej perspektywie była poprawa dostępu do zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i rozwijanie sektora ekonomii społecznej.
Dzięki szkoleniom, możliwe było pozyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności w zakresie walki z wykluczeniem społeczno - zawodowym. Realizowane projekty wspierały sektor ekonomii społecznej poprzez takie działania jak: usługi prawne, księgowe i marketingowe, a także doradztwo finansowe. Aby działania skierowane do środowiska ekonomii społecznej były skuteczne, niezbędne było przeprowadzenie badań potrzeb, bieżące monitorowanie wpływu oferowanego wsparcia na rozwój tego sektora oraz szeroka dystrybucja informacji o podejmowanych działaniach.
Działanie 7.2 w perspektywie finansowej 2007-2013
Kolejnym, równie ważnym elementem wsparcia było Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W ramach przeprowadzonych konkursów, największym zainteresowaniem wśród beneficjentów składających wnioski w ramach Poddziałania 7.2.1, cieszyły się projekty dotyczące wsparcia dla tworzenia i/lub działalności podmiotów integracji społecznej tj. centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, zakładów aktywności zawodowej oraz podmiotów działających na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej (których podstawowym zadaniem nie jest działalność gospodarcza), z wyjątkiem warsztatów terapii zajęciowej.
Poddziałanie 7.2.1 w perspektywie finansowej 2007-2013
Centrum Integracji Społecznej w Legionowie
Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym "Nadzieja" kończy właśnie projekt realizowany w partnerstwie z Powiatem Legionowskim, Powiatowym Urzędem Pracy i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legionowie, którego założeniem była aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez reintegrację społeczno-zawodową. W projekcie udział wzięło 40 mieszkańców powiatu legionowskiego, w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu bezrobocia. W ramach przedsięwzięcia utworzone zostało Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie, którego podstawowym celem jest realizowanie programu zatrudnienia socjalnego, umożliwiającego walkę z ubóstwem, marginalizacją i wykluczeniem społecznym.
Realizacja programu zatrudnienia socjalnego, opierać się będzie na wielopłaszczyznowym
podejściu dającym uczestnikom PCIS nie tylko narzędzia umożliwiające zdobycie kwalifikacji
pożądanych na rynku pracy (warsztaty zawodowe, kursy specjalistyczne), ale skupi się na sferze
wsparcia indywidualnego (poradnictwo socjalne, psychologiczne, zawodowe, prawne) oraz
rozwoju kompetencji ogólnych, niezbędnych na rynku pracy (kurs przedsiębiorczości, metod
aktywnego poszukiwania pracy, komputerowy, warsztaty motywacyjne).
Warto podkreślić, że realizacja projektu umożliwiła udział w takich warsztatach zawodowych jak: remontowo-budowlany, gospodarczo-porządkowy, gastronomiczny i usług opiekuńczych. Dodatkowo zagwarantowane było również poradnictwo socjalne, psychologiczne, prawne, zawodowe oraz grupy wsparcia, a także edukacja ogólna.
Na otwarciu Centrum Integracji Społecznej obecna była Elżbieta Szymanik, zastępca Dyrektora MJWPU ds. PO KL.
- Działania CIS w Legionowie są bardzo potrzebne, gdyż dają nadzieję osobom bezrobotnym na zmianę swojego statusu i swojego życia. W tym miejscu już można nauczyć się konkretnego zawodu i śmiało wchodzić na otwarty rynek pracy– powiedziała Elżbieta Szymanik, zastępca Dyrektora MJWPU ds. PO KL.
Tytuł projektu: Legionowskie Centrum Integracji SpołecznejBeneficjent: Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja"Wartość projektu: 1 296 280,00 złKwota dofinansowania: 1 108 980,00 złPoddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznymRPO WM 2014-2020
W nowym unijnym rozdaniu, również przewidziane jest wsparcie Centrów Integracji Społecznej oraz Klubów Integracji Społecznej w ramach Osi Priorytetowej IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Priorytet Inwestycyjny 9i – Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie. Celem szczegółowym PI 9i będzie zwiększenie szans na zatrudnienie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i ubóstwa.
W ramach wymienionego celu szczegółowego przewidziane są następujące typy przedsięwzięć:
1. Integracja osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym ukierunkowana na aktywizację społeczno-zawodową, w tym:
2. Wsparcie rodzin wielodzietnych, ubogich rodzin z dziećmi, rodzin z osobami starszymi, rodzin z osobami z niepełnosprawnościami oraz rodzin z innymi osobami zależnymi i rodziców samotnie wychowujących dzieci.
Integracja społeczna i aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami ma na celu przygotowanie do zatrudnienia na otwartym rynku pracy i w PES, powinna opierać się przede wszystkim na usługach reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej, świadczonych przez Centra Integracji Społecznej (CIS), Kluby Integracji Społecznej (KIS), Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ), Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ), także we współpracy z JST i NGO, a także na innych działaniach międzysektorowych. Powinna gwarantować trwałość realizowanych z EFS przedsięwzięć dotyczących zwiększenia szans na zatrudnienie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zapobiegać wykluczeniu.
Edyta Al-TawilWydział Informacji i Szkoleń BeneficjentówMazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnychtel. 022 542 25 62e-mail: media@mazowia.eu
sunmontuewedthufrisat
"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.