ZAŁOŻENIA OGÓLNE:
1) Nabór przeprowadzony zostanie w trybie etapowanego konkursu otwartego bez preselekcji. W przypadku konkursu etapowanego regulamin konkursu wskazuje podział naboru wniosków na etapy, które mają wpływ na umieszczanie projektów na listach rankingowych. Projekty złożone w poszczególnych etapach tworzą osobne listy rankingowe. Istnieje możliwość wyczerpania alokacji przeznaczonej na konkurs etapowany już przez projekty złożone w pierwszym etapie.
2) W ramach konkursu promowane będą projekty polegające na utworzeniu bądź powiększeniu kompleksowej oferty turystycznej składającej się z przynajmniej kilku składników. Poprzez składniki oferty turystycznej należy rozumieć wszystkie oferowane usługi, które powodują, że oferta jest bardziej atrakcyjna i konkurencyjna dla klientów. Wspierane będą projekty, które są bezpośrednio powiązane z rozwojem komplementarnych produktów turystycznych na poziomie regionalnym i/lub lokalnym.
3) Beneficjentami w ramach konkursu mogą być: jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną; parki narodowe i krajobrazowe; PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne; instytucje kultury; organizacje pozarządowe; kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych; jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną; podmioty działające w oparciu o przepisy ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym.
4) W ramach konkursu beneficjent będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie projektu.
5) Dofinansowaniu będą mogły podlegać projekty posiadające na etapie oceny formalnej decyzję pozwolenie na budowę oraz projekty których realizacja nie wymaga posiadania tej decyzji.
W odniesieniu do projektów dla których wymagane jest posiadanie decyzji konserwatora zabytków należy ją również dołączyć na etapie oceny formalnej wniosku.
6) Wspierane będą projekty realizowane na terenie województwa mazowieckiego.
7) Wnioskodawcy będą zobowiązani do złożenia m.in. uproszczonego studium wykonalności, które powinno zawierać co najmniej następujące rozdziały: wnioski, definicja celów projektu, identyfikacja projektu, analiza wykonalności i rozwiązań alternatywnych, analiza finansowa, analiza ekonomiczna, analiza instytucjonalna w tym trwałość projektu, pomoc publiczna oraz analizy specyficzne dla danego rodzaju projektu/sektora.
INTENSYWNOŚĆ WSPARCIA PROJEKTÓW ORAZ KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW:
8) Projekty będą mogły być realizowane wyłącznie bez pomocy publicznej.
9) Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych.
10) Maksymalna wartość dofinansowania: 750 tys. PLN.
11) Minimalna wartość dofinansowania: 200 tys. PLN.
12) Początek okresu kwalifikowania wydatków: od 1 stycznia 2013 r.
13) Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 30 czerwca 2015 r.
14) W ramach konkursu wyłączone z dofinansowania będą wydatki związane z udziałem w targach
i imprezach promocyjnych, w tym w targach turystycznych oraz wydatki związane z organizacją imprez promocyjnych, rozrywkowych lub sportowych.
15) W ramach konkursu usługi doradcze są kosztami niekwalifikowalnymi z wyłączeniem kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej.
Szczegółowe informacje umieszczone będą w regulaminie konkursu, dostępnym przed rozpoczęciem naboru w siedzibie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, ul. Jagiellońska 74,
03-301 Warszawa oraz na stronie internetowej: www.mazowia.eu.