W ramach konkursów wspierane będą projekty bezpośrednio powiązane z rozwojem komplementarnych ofert turystycznych na poziomie regionalnym i/lub lokalnym. W kontekście priorytetyzacji ofert należy podkreślić, iż z punktu widzenia województwa mazowieckiego szczególnie istotne są oferty komplementarne, tzn. składające się z wielu dóbr, usług i subproduktów, stanowiąc spójną kompozycję korzyści dla turysty. Im bardziej złożona oferta turystyczna, tym większa atrakcyjność dla klientów z uwagi na jej różnorodne elementy. W efekcie projekty będą stymulowały rozwój gospodarczy i społeczny na poziomie regionalnym i/lub lokalnym dzięki takim czynnikom jak rozwój przedsiębiorczości, rozwój lokalnego rzemiosła, zachowanie miękkich walorów antropogenicznych (tożsamość, obyczaje, obrzędy, folklor, dziedzictwo kulturalne, tradycje).
ZAŁOŻENIA OGÓLNE:
1) Dofinansowaniu będą polegać projekty polegające na utworzeniu, bądź powiększeniu kompleksowej oferty turystycznej składającej się z przynajmniej kilku składników. Poprzez składniki oferty turystycznej należy rozumieć wszystkie oferowane usługi, które powodują, że oferta jest bardziej atrakcyjna i konkurencyjna dla klientów[1].
2) W ramach Działania 6.2 RPO WM planowane jest ogłoszenie dwóch odrębnych konkursów dla dwóch rodzajów beneficjentów:
3) Nabory zostaną przeprowadzone w trybie etapowanego konkursu otwartego bez preselekcji. (W przypadku konkursu etapowanego każdorazowo regulamin konkursu wskazuje podział naboru wniosków na etapy, które mają wpływ na umieszczanie projektów na listach rankingowych. Projekty złożone w poszczególnych etapach tworzą osobne listy rankingowe. Istnieje możliwość wyczerpania alokacji przeznaczonej na konkurs etapowany już przez projekty złożone w pierwszym etapie).
4) Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 31 grudnia 2014 r.
5) W ramach konkursu beneficjent będzie mógł złożyć jeden wniosek o dofinansowanie projektu.
6) Wspierane będą projekty realizowane na terenie województwa mazowieckiego.
7) Alokacja na każdy konkurs wyniesie odpowiednio 2 mln EUR (RPOWM/6.2/1/2013) oraz 3 mln EUR (RPOWM/6.2/2/2013).
8) W ramach konkursów wyklucza się ze wsparcia projekty polegające na udziale w targach i imprezach promocyjnych, w tym na udziale w targach turystycznych.
INTENSYWNOŚĆ WSPARCIA PROJEKTÓW ORAZ KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW:
9) Projekty będą mogły być realizowane:
10) W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej możliwe są do sfinansowania tylko i wyłącznie prace inwestycyjne związane z realizacją projektu, z wyłączeniem prac przygotowawczych.
11) Wnioskodawca w ramach jednego projektu ma możliwość finansowania wydatków korzystając zarówno z regionalnej pomocy inwestycyjnej, jak i pomocy de minimis. W takim przypadku w ramach pomocy de minimis można sfinansować tylko i wyłącznie:
12) Projekty niespełniające definicji nowej inwestycji powinny być realizowane bez pomocy publicznej (dotyczy tylko wnioskodawców RPOWM/6.2/2/2013) lub w ramach pomocy de minimis.
13) W ramach konkursów usługi doradcze są kosztami niekwalifikowalnymi z wyłączeniem kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej.
14) Maksymalny poziom dofinansowania dla projektów realizowanych bez pomocy publicznej oraz w ramach pomocy de minimis wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych.
15) Poziom dofinansowania dla projektów realizowanych w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej wynika z mapy pomocy regionalnej.
16) Maksymalna wartość dofinansowania:
- RPOWM/6.2/1/2013 – 300 tys. PLN,
- RPOWM/6.2/2/2013 – 500 tys. PLN.
17) Minimalna wartość dofinansowania – 100 tys. PLN.
18) Początek okresu kwalifikowania wydatków dla projektów realizowanych bez pomocy publicznej oraz w ramach pomocy de minimis - 1 stycznia 2013 r.
19) Początek okresu kwalifikowania wydatków dla projektów realizowanych w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej – po dniu złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu.
Szczegółowe informacje umieszczone będą w regulaminach konkursów, dostępnych przed rozpoczęciem naborów w siedzibie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa oraz na stronie internetowej www.mazowia.eu.
[1] Przykładowe składniki oferty turystycznej: nocleg, wyżywienie, transport, oznakowanie i zagospodarowanie szlaku, imprezy towarzyszące, imprezy sportowe, punkty obsługi turystów, materiały promocyjne, zintegrowany system kart i biletów, informacja i rezerwacja cyfrowa, infokioski, strona www, mapy, przewodniki, programy zwiedzania, usługi świadczone w powiązaniu z walorami turystycznymi.