W ramach projektu wypracowana została oferta dla szkolnictwa zawodowego - są to scenariusze lekcji, mające również na celu przeciwdziałanie zjawisku niskiego poziomu kompetencji finansowych i ekonomicznych występującemu u młodzieży.
Zaistniały problem, stał się szczególnie widoczny w latach kryzysu finansowego (lata 2008-2010), a młodzież, jak wynika z badań, stanowi grupę mocno podatną na tzw. bodźce rynkowe. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, która ma bogate doświadczenie, także w realizacji projektów innowacyjnych, z powodzeniem realizuje projekt od kwietnia 2012 r.
W konferencji uczestniczyli uczniowie mazowieckich szkół, biorących udział w fazie testowania projektu, nauczyciele, przedstawiciele instytucji związanych z oświatą np.: Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Na zaproszenie odpowiedzieli również przedstawiciele świata nauki, a także przedstawiciele przedsiębiorców oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, instytucji przekazującej unijne środki na realizację przedsięwzięcia.
Podczas spotkania kierownik Programów Edukacyjnych PFDiM, zaprezentował założenia i efekty projektu. Głos zabierali uczniowie, a także przedstawiciele środowisk naukowych oraz pracodawców.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z wynikami badań na temat wiedzy oraz aktywności ekonomicznej polskich nastolatków.
Zaproszeni goście wzięli także udział w dyskusji panelowej, a na zakończenie konferencji uczniowie biorący udział w fazie testowej projektu otrzymali stosowne certyfikaty.
Upowszechnianie produktów finalnych projektów innowacyjnych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest jednym z kluczowych elementów wdrożenia ich do głównego nurtu polityki. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych aktywnie uczestniczy w tych działaniach.
Tytuł projektu: Trening kompetencji ekonomicznych, finansowych i obywatelskich
Beneficjent: Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
Wartość projektu: 1 272 133,70 zł
Kwota dofinansowania: 1 272 133,70 zł
Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego