Wystawa ma na celu pokazanie, że sukces Polski zawdzięczany jest również samorządowcom i przedsiębiorcom. Podczas targów prezentowane są firmy z ostatniego 25-lecia, które odniosły sukces na arenie krajowej i zagranicznej, prywatne, sprywatyzowane z sukcesem, również byłe państwowe i wybrane zagraniczne, które przyniosły korzyści regionom, na terenie których funkcjonują.
Wystawę otworzył Prezydent Bronisław Komorowski w dniu 2 czerwca br. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono delegacje wszystkich 16 województw. Mazowsze reprezentowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Inauguracja wystawy zbiegła się także z Galą Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym
w Polsce, nazywanym często „Polskim Gospodarczym Noblem”. Została ona ustanowiona w 1998 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wręczał ją osobiście. Nagroda była przyznawana do 2005 roku - w 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski postanowił przywrócić tę tradycję i ponownie nagroda jest przyznawana. Wręczenie odbywa się na uroczystej gali osobiście przez głowę państwa. W XII edycji Nagrody Gospodarczej wprowadzono szereg zmian w obowiązującym regulaminie. Na szczególną uwagę zasługuje nowa, piąta kategoria „Trwały Sukces”. O prestiżową statuetkę w tej kategorii będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które skutecznie wykorzystały przemiany wolnościowe w Polsce i od 25 już lat trwale rozwijają się, będąc jednocześnie najlepszymi przykładami wolnorynkowej aktywności.
Mazowieccy beneficjenci na poznańskiej ekspozycji
Tło wystawiennicze naszego województwa tworzyły wizualizacje innowacyjnych projektów badawczo – rozwojowych, zrealizowanych ze środków RPO WM. Na ściankach prezentowano m.in. Polski Bank Komórek Macierzystych, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, czy Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Swoje produkty, na potrzeby wystawy przekazały także firmy: JJW*, Jedwab Polski* oraz BMB*. Nie zabrakło także regionalnych produktów spożywczych. Ekspozycję urozmaiciły jabłka z Grójca oraz Sójka Mazowiecka z Cegłowa.
*Firma JJW została założona w 1989 roku przez specjalistów w dziedzinie jakości i niezawodności z Polskiej Akademii Nauk. Dlatego jakość i innowacyjność zajmowały zawsze najważniejsze miejsce w kulturze firmy i są znaczącym wyróżnikiem jej produktów. Firma jest zlokalizowana tuż za Warszawą, w Konstancinie-Jeziornie.
JJW posiada obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie automaty produkcyjne. Dzięki temu może oferować klientom swoje produkty, a są nimi skarpety, wyłącznie najwyższej jakości. W procesie produkcji używane są najlepsze przędze naturalne oraz syntetyczne o unikalnych właściwościach, których nie posiadają przędze naturalne. Specjalnością firmy są skarpetki zdrowotne i skarpetki sportowe. Przy ich projektowaniu i testowaniu wykorzystywane są doświadczenia instytucji medycznych i pacjentów oraz aktywnych sportowców i instytucji sportowych. Wszystkie skarpetki wytwarzane w JJW posiadają unikalne cechy higieniczne - są antybakteryjne, antygrzybiczne oraz niwelują przykre zapachy. Te efekty są uzyskiwane dzięki zastosowaniu specjalnej aparatury na licencji szwajcarskiej firmy Sanitized® albo dzięki jonom srebra zawartym w przędzy. Skarpetki zdrowotne marki deoMed® posiadają rejestracje medyczne i liczne nagrody z targów medycznych. W tej grupie produktowej JJW jest liderem na rynku medycznym w Polsce. Skarpetki te uzyskały też duże uznanie na wielu rynkach zagranicznych. Skarpetki sportowe marki motive®, dzięki szerokiemu asortymentowi, wyjątkowej funkcjonalności i atrakcyjnemu wzornictwu, cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku krajowym. Dynamicznie rozwija się również ich eksport.
Firma jest już dobrze znana w Polsce i szybko rozszerza sprzedaż w Europie (Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Słowacja, Słowenia, Węgry), jak również w krajach pozaeuropejskich (Izrael, Meksyk i Ekwador).
*Jedwab Polski Sp. z o.o. jest producentem markowej galanterii z 100% jedwabiu naturalnego najwyższej jakości. Unikatowe kolekcje ręcznie malowanych jedwabnych apaszek, szali, kuponów sukienkowych zdobywają uznanie i podziw polskich oraz zagranicznych klientów od kilkudziesięciu lat. Kontynuując tradycje "Milanówka" firma oferuje szeroką paletę jednokolorowych i drukowanych tkanin jedwabnych. Firma została założona w 1924 r. jako Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza (CDSJ) w Milanówku. Legendarny współzałożyciel, Henryk Witaczek przebywając w Gruzji ukończył m.in. kurs hodowli jedwabników. Po zakończeniu I wojny światowej powrócił do kraju i postanowił wykorzystać zdobytą wiedzę w Polsce. Wraz z siostrą Stanisławą rozpoczął prowadzenie kursów hodowli jedwabników oraz badania nad różnymi gatunkami morwy i rasami jedwabników. Niedługo po tym w CDSJ ruszyła produkcja jedwabiu. W latach trzydziestych XX w., firma posiadała własną sieć eleganckich sklepów. Na XIV Targach Poznańskich w 1935 r., zaprezentowano wysokiej jakości tkaninę spadochronową wykonaną z jedwabiu produkowanego w Milanówku. Dzięki tego typu innowacyjnym projektom, które potem wdrażano do produkcji, następował dynamiczny rozwój firmy. Po zakończeniu II wojny światowej firma została upaństwowiona zmieniając nazwę na Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Wyroby "Milanówka" zdobywały coraz większą sławę w Polsce i za granicą. Ręcznie malowane oraz drukowane jedwabne tkaniny sukienkowe, atłasy, tafty, szaliki, apaszki i krawaty z "Milanówka" stały się synonimem luksusu.
W 1997 roku Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek" zostały sprywatyzowane i wykupione przez Jedwab Polski Sp. z o.o. Profil produkcji, w tym zwłaszcza produkcja ręcznie malowanych apaszek, szali i kuponów jest dynamicznie rozwijany. Firma zajmuje obecnie wiodącą pozycję na rynku polskim.
* BMB Sp. z o.o. posiada ponad 15-letnie doświadczenie w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Jest producentem opakowań z polipropylenu i polistyrenu dla przemysłu spożywczego. Znajduje się
w samym centrum największego w Polsce okręgu sadowniczego. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, firma uzyskała dofinansowanie unijne na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcyjnej systemów nawadniania. Celem realizowanego projektu jest strategiczne znaczenie zasobów wody dla rozwoju Mazowsza. W oparciu o powyższe dofinansowanie zakupiono między innymi dwie najnowocześniejsze w Polsce linie produkcyjne taśm i węży kroplujących. Firma BMB Sp. z o.o. istnieje od 1993 roku. Jest firmą z całkowicie polskim kapitałem. To firma rodzinna, zajmująca się także produkcją i dystrybucją drażetek. Oferuje wysokiej jakości drażetki miętowe oraz o wielu smakach owocowych. Przedsiębiorstwo posiada nowoczesny park maszynowy, jest otwarte na potrzeby klienta również w zakresie nowatorskich i atrakcyjnych opakowań. Cukierki cieszą się uznaniem nie tylko na rynku polskim, ale przede wszystkim za granicą.