MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Konkurs wniosków na 2014 rok w Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży otwarty

Wszelkie informacje dotyczące konkursu na który Intelektas Q poszukuje partnerów do współpracy (w języku polskim) znajdują się w załączniku. Uczestnikami projektu powinny być  osoby pomiędzy 13 I 30 rokiem życia.  Poszukiwani są partnerzy szczególnie z Warszawy i Krakowa. Tematem przewodnim jest dziedzictwo historii.   Zainteresowane strony prosimy o bezpośredni kontakt z koordynatorem projektu: intelektoprojektai@gmail.com

Wszystkich zainteresowanych realizacją polsko-litewskich projektów młodzieżowych zapraszamy do Wzięcia udział w konkursie wniosków w 2014 roku. Więcej informacji na temat samego konkursu można znaleźć na stronie Funduszu w zakładce konkurs wniosków.

Zachęcamy również do częstego zaglądania na stronę programu - już niebawem pojawią się na niej porady oraz zaproszenia na spotkania informacyjne na temat przyszłorocznego konkursu.

Konkurs wniosków 2014

Zasady »

W tym dziale znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące zasad formalnych konkursu wniosków. Są one ważnymi elementami oceny projektów i wymagają rzetelnego przygotowania.

Finansowanie »

Każdy z dwóch możliwych formatów projektowych charakteryzuje się odrębnymi zasadami finansowania. Aby dobrze poznać możliwości otrzymania środków finansowych warto poświęcić chwilę czasu, aby zaznajomić się z poszczególnymi zasadami.

Kryteria jakościowe »

Zachęcamy do zapoznania się z podstawami jakościowymi projektów. Znajdziecie tu krótkie opisy kryteriów oraz odnośniki do bazy wiedzy na ten temat. 

Złóż wniosek »

Znajdziecie tu wszelkie potrzebne informacje na temat naszego systemu on-line.

Proces oceny »

Proces oceny wniosku podzielony jest na kilka etapów. Jednym z nich jest opisana także w tym rozdziale ocena jakościowa. Warto zapoznać się z systemem ocen, aby dobrze zrozumieć wymogi stawiane projektom przez Fundusz.

Wyniki konkursu »

Po uchwaleniu przez Komitet Funduszu dofinansowania projektów, to właśnie w tym miejscu publikowane są informacje na temat wyników konkursu. Wyniki wraz z kwotą otrzymanego dofinansowania podane są pod numerem identyfikacyjnym projektu, nadawanym przy rejestracji wniosku.

Zasady konkursu na rok 2014

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, którego operatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do składnia wniosków o dofinansowanie projektów mających na celu wspieranie współpracy polskiej i litewskiej młodzieży dla budowania przyjaznej współpracy między Narodami Polski i Litwy. Poniżej znajdą Państwo zasady ogólne i szczegółowe konkursu. 

 

I. Zasady ogólne konkursu

1. Format projektu

Projekty można realizować w ramach dwóch niezależnych formatów:

 

Formaty różnią się od siebie rodzajem i metodologią realizowanych projektów, jak również systemem dofinansowania.

2. Priorytety Funduszu

Wszystkie projekty dofinansowane w ramach Funduszu powinny opierać się na corocznych priorytetach określanych przez Komitet. To one, wraz z celami ogólnymi Funduszu, wyznaczają główne tory projektów i nakreślają specyfikę tematów, uwzględniając potrzeby edukacyjne, kulturowe i społeczne współpracy polsko-litewskiej.

W roku 2014 priorytety Funduszu to:

3. Organizacje uprawnione do udziału w konkursie - wnioskodawcy

Najważniejszymi adresatami Funduszu są młodzi ludzie i osoby pracujące z młodzieżą – uczestnicy projektów. Fundusz może jednak finansować tylko projekty, których wnioskodawcami są podmioty posiadające osobowość prawną.

Zgodnie z Regulaminem Funduszu wnioskodawcami mogą zostać: „osoby prawne, posiadające doświadczenie w dziedzinie pracy z młodzieżą. Według formy prawnej mogą to być instytucje oświatowe, publiczne oraz organizacje pozarządowe, z wyłączeniem podmiotów komercyjnych nastawionych na zysk. Przepisy niniejszego punktu stosuje się odpowiednio do organizacji partnerskich”.    /Artykuł 6, pkt. 1/

W przypadku szkół publicznych oraz innych podmiotów nie posiadających osobowość prawną, a których organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego, ważne jest aby organ wiedział o staraniach się instytucji mu podległej o dofinansowanie z Funduszu oraz aby we wniosku odnotować fakt posiadania organu prowadzącego (część II wniosku).
Jak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów - wszystkie jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, które nie posiadają osobowości prawnej (m. in. szkoły publiczne, centra kultury i inne, dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli) nie mają prawa otrzymywania bezpośrednio na swoje konta, ani także samodzielnego ubiegania się o środki finansowe.

 

4. Osoby uprawnione do udziału w projektach – uczestnicy


5. Organizacja partnerska

Wnioskodawca musi posiadać litewską organizację partnerską, wraz z którą przygotuje i zrealizuje projekt. Organizacja partnerska musi wypełnić część III wniosku, tj. „Deklarację partnerską”, która obowiązkowo musi zostać dołączona do wniosku w wersji oryginalnej lub w postaci faksu i skanu potwierdzonego za agodność z oryginałem. Wnioskodawca może posiadać więcej niż jedną organizację partnerską. Należy pamiętać, iż status organizacji partnerskiej powinien być zgodny z Artykułem 6, pkt. 1 Regulaminu (patrz pkt. 3).

6. Formularz wniosku

Każdy projekt powinien zostać złożony w systemie on-line oraz w wersji papierowej (drukowanej z systemu), podpisanej przez odpowiednie osoby.

Wzory formularzy dostępne są formie pdf. w dziale pliki. 

7. Dokumenty załączane do formularza wniosku

Każda organizacja jest zobowiązana dołączyć do wniosku następujące dokumenty potwierdzające status prawny:

 

8. Termin realizacji projektów

Projekty składane w ramach konkursu wniosków muszą zostać zrealizowane
od 1 kwietnia do 30 listopada 2014 roku.

9. Termin i miejsce składania wniosku

Każdy wniosek musi zostać przesłany poprzez system on-line oraz w wersji papierowej (drukowanej z systemu), podpisanej przez odpowiednie osoby do dnia 17 stycznia 2014 r

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
ul. Mokotowska 43 
00-551 Warszawa
z dopiskiem PLFWM 2014


II. Zasady szczegółowe konkursu w podziale na formaty

FORMAT 1.

 

Uczestnicy: młodzież.

Wiek uczestników: 13-30 lat, wyjątkiem mogą być liderzy i opiekunowie.

Liczba wszystkich uczestników: od 10 do 24, w tym nie więcej niż 4 opiekunów (liczba przedstawia sumę uczestników obu krajów).

Czas trwania działań projektu: od 4 do 7 dni, z wyłączeniem podróży. Program projektu (harmonogram) musi przedstawiać dzień jako pełne 24 godziny (przelicznik noclegowy) zgodnie ze wzorem harmonogramu umieszczonego we wniosku.

Miejsce realizacji działań: Polska lub Litwa (nie ma możliwości podróżowania pomiędzy krajami w trakcie jednego projektu, tą możliwość stwarza format 2.).

Wizyta przygotowawcza: 2 dni robocze, z wyłączeniem podróży, nie więcej niż po 2 uczestników z każdej z grup. Wśród 4 osób powinno się znaleźć 2 reprezentantów uczestników. młodzieżowych

 

FORMAT 2.

 

Uczestnicy: młodzież lub pracownicy młodzieżowi.

Wiek uczestników:  młodzież: 13-30 lat, pracownicy młodzieżowi: także powyżej 30 roku życia. 

Liczba wszystkich uczestników: nie mniej niż 10 osób, z wyłączeniem opiekunów (liczba przedstawia sumę uczestników obu krajów).

Czas trwania projektu: pomiędzy 1 kwietnia a 30 listopada 2014 r. Format 2. dopuszcza możliwość kilkakrotnych spotkań grup partnerskich w przeciągu wyznaczonego przez Komitet czasu, jako okresu, w którym muszą zostać zrealizowane projekty.

Miejsce realizacji działań: Polska, Litwa (w trakcie projektu może się odbyć kilka spotkań po obu stronach granicy).

http://www.plf.org.pl/konkurs-wnioskow/zasady-konkursu

 

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44