MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

OŻYWIENIE KULTURALNE ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH

ŚREDNIOWIECZNA WAROWNIA

Zamek Książąt Mazowieckich znajduje się w Ciechanowie w woj. mazowieckim. Położony jest malowniczo w zakolu rzeki Łydyni i jest zwieńczeniem „Traktu Średniowiecznego” prowadzącego od wczesnośredniowiecznego grodziska na Farskiej Górze, ul. Warszawską, poprzez Rynek do Zamku. Zamek był i jest ważnym obiektem na mapie kraju. Jest to jedyny, tak dobrze zachowany, polski nizinny zamek obronny. 6 sierpnia 1959 r. orzeczeniem Konserwatora Zabytków „zamek gotycki w Ciechanowie wzniesiony w XIV/XV wieku, wraz z otoczeniem w promieniu 200 metrów” został uznany za zabytek.

W wyniku prowadzonych przez ostatnie 50 lat prac badawczych i konserwatorskich udostępniono zwiedzającym – w 1985 r. – obie baszty i jedną ze zrekonstruowanych piwnic. Na łącznie ośmiu kondygnacjach baszt, urządzone zostały skromne ekspozycje broni, głównie białej. Piwnica służyła jako miejsce spotkań. Zarówno baszty jak i piwnica, ze względu na dużą wilgotność i brak możliwości utrzymania temperatury mogły być udostępniane turystom jedynie w okresie letnim.

ZAMEK PO REWITALIZACJI

Realizacja projektu pt ”Rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – Ośrodek Pogranicza Kultur (etap I) przywróciła społeczeństwu miasta, regionu i Polski poprzez jego kompleksową konserwację i rewitalizację, turystyczną atrakcję. Ulegający ciągłej degradacji obiekt dziedzictwa kulturowego stanowi ważny element przestrzeni miasta, a w połączeniu z odtworzeniem "Traktu Średniowiecznego" podniesie atrakcyjność i konkurencyjność turystyczną miasta.

Zakończono I etap, w którym dokonano przebudowy, dawnego Domu Małego, pawilonu recepcyjno – oświatowego. Budynek dwukondygnacyjny, z parterem przedzielony bramą, mieści teraz na parterze – salę spotkań, recepcję dla obsługi ruchu turystycznego, salę odczytową, WC dla niepełnosprawnych, zaplecze a także ciągi komunikacyjne łączące się z ekspozycjami w basztach;

na piętrze: salę edukacyjną ze stanowiskami komputerowymi, bibliotekę, WC i pomieszczenia Ośrodka Badań Kultur Pogranicza. Odkryto także średniowieczne, zabytkowe piece (które były zasypane ziemią), poprzez wprowadzenie przeszkolonych podłóg umożliwiono prezentację zabytkowych zachowanych reliktów. Przeprowadzono konserwacje zabytkowych murów zamkowych i baszt, oraz ich wzmocnienia a także z zewnątrz odkryto i odrestaurowano piękne freski.

EKSPOZYCJA

Podsumowaniem uroczystości było otwarcie wystawy pt. „ Fakty i mity ciechanowskiego zamku”. dzieła Pana Marka Janusza Piotrowskiego – archeologa, który w zamku zgromadził pamiątki przeszłości pochodzące z wykopalisk zarówno zamkowego dziedzińca, jak i okolic Ciechanowa.

Beneficjent : Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Tytuł projektu: „Rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie - Ośrodek Pogranicza Kultur”

Całkowita wartość: 11 831 736,94 ZŁ

Wartość dofinansowania: 8 339 494,50 ZŁ

Działania: 6.1 Kultura

Alina Wijata- Cieślikiewicz

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

tel. 22 542 27 34

e-mail: media@mazowia.eu

 

Fotografie wykonał: Piotr Banasiak

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44