- Bardzo się cieszę, że około 11 milionów złotych dodatkowo zostanie przekazane dla miasta na pokrycie tych kosztów. Wierzę głęboko, że Ciechanów rozwija się dynamicznie. Pojawiają się nowe pomysły, nowe projekty, liczę że Ciechanów będzie aktywnie zdobywał te środki europejskie - powiedział marszałek Adam Struzik.
Cała inwestycja poprawi przede wszystkim regionalny system transportowy. Objęła ona budowę pętli miejskiej łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowych (ul. Leśna, ul. Kargoszyńska, ul. Kwiatowa, ul. Niechodzka, ul. Mazowiecka, ul. Śmiecińska oraz ul. Siewna).
Dodatkowe prace, które nie były wcześniej uwzględnione, dotyczyły zmiany podłoża w korytach gruntowych (m.in. usunięcia z koryta drogowego gruntów całkowicie nienośnych i zastąpienie ich mieszanką piaskowo–żwirową, wymiany materiału gruntowego nienośnego – gytie, namuły, torfy, nasypy niekontrolowane na zagęszczony materiał nadający się do wbudowania – piasek). Wzmocnienia wymagały też grunty słabonośne, mocno zawilgocone. Wykonano też głębokie wykopy w gruntach nawodnionych przy wymianie gruntów organicznych w dolinie rzeki Łydyni.
Już niedługo pętla skomunikuje ze sobą poszczególne dzielnice miasta i usprawni przemieszczanie się między nimi, odciąży ciasne i niewydolne komunikacyjnie centrum miasta oraz poprawi warunki natężonego ruchu tranzytowego. Jej długość to ponad 13,2 km. Projekt jest ściśle skoordynowany z inwestycją budowy dwupoziomowych skrzyżowań z magistralą kolejową E65 realizowaną przez PKP SA (całkowita długość pętli wraz z odcinkami realizowanymi przez PKP to 14,5 km).
Częściowo pętla przebiega po śladzie istniejących ulic, ale w większości – po nowym śladzie. Na odcinku przebiegającym przez dzielnicę przemysłową w południowej części miasta wybudowane zostało nowe rozwiązanie komunikacyjne. To odgałęzienie od pętli bezpośrednio do drogi krajowej nr 50, pozwalające na lepsze skomunikowanie dzielnicy przemysłowej oraz osiedla Zachód i Zachód II.
Na długości 4,8 km pętla jest dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu. Odcinki dwujezdniowe zlokalizowane są w obszarze zwartego budownictwa wielorodzinnego oraz na terenie dzielnicy przemysłowej, gdzie intensywność ruchu samochodowego jest najwyższa. W pozostałej części pętla jest jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu.
Ponadto wzdłuż pętli przebudowane zostały m.in. skrzyżowania z istniejącą siecią drogową, powstały – oświetlenie uliczne, chodniki i ścieżki rowerowe rozdzielone pasami zieleni oraz przystanki autobusowe w zatokach.
Nowa inwestycja to przede wszystkim lepsze parametry, standard i jakość regionalnej sieci drogowej oraz większe bezpieczeństwo ruchu drogowego. To również odciążenie i udrożnienie zatłoczonego ośrodka subregionalnego – Ciechanowa – od ruchu tranzytowego, regionalnego i lokalnego poprzez wyprowadzenie go poza ścisłą zabudowę centrum.
Tytuł projektu: Poprawa regionalnego systemu transportowego przez budowę w Ciechanowie pętli łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowychBeneficjent: Gmina Miejska CiechanówCałkowita wartość projektu: 172 050 000,00 złKwota dofinansowania: 109 072 440,04 złDziałanie: 3.1 Infrastruktura drogowaEdyta Al-TawilWydział Informacji i Szkoleń BeneficjentówMazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnychtel. 22 542 25 62e-mail: media@mazowia.eu