Kierunku rozwoju Mazowsza określa strategia rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 roku. Wspólnie chcemy tworzyć region spójny terytorialnie, konkurencyjny, innowacyjny, region o wysokim wzroście gospodarczym i charakteryzujący się bardzo dobrymi warunkami do życia mieszkańców. Środki unijne od lat stanowią ważny element realizacji tej wizji. Tylko z RPO WM 2007-2013 województwo otrzymało ponad 7 mld zł na inwestycje. Między innymi dzięki temu wsparciu województwo mazowieckie generuje prawie 22% PKB kraju.
Na lata 2014-2020 zaplanowano ponad 9 mld zł tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Co nowego w funduszach UE dla Mazowsza?
1. Dwa fundusze w jednym programie
W ramach RPO WM 2014-2020 możliwe będzie uzyskanie dofinansowania tzw. projektów twardych wspieranych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz tzw. projektów miękkich wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Do projektów twardych zaliczają się m.in. projekty infrastrukturalne, energetyczne, badawczo-rozwojowe, natomiast do projektów miękkich np. projekty edukacyjne, integracja społeczno-zawodowa.
2. Wzmacnianie innowacyjności, konkurencyjności i przedsiębiorczości Mazowsza
Na projekty badawczo-rozwojowe, wprowadzanie innowacji na rynek i rozwój przedsiębiorczości przeznaczone zostanie aż 23% budżetu programu, czyli ponad 490 mln euro. Zdecydowany nacisk położony zostanie na urynkowienie prac badawczo-rozwojowych (B+R), większe zaangażowanie przedsiębiorstw w działania B+R, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w firmach, a także rozwój sektora MŚP.
3. Rozwijanie mocnych stron regionu
Promowane będą projekty wspierające tzw. inteligentne specjalizacje regionu, czyli obszary o największym potencjale rozwojowym. Inteligentne specjalizacje to nic innego jak dziedziny, które w przyszłości mogą stać się mocnymi stronami regionu, dlatego to na nich koncentrować się będzie wsparcie finansowe z UE. Na Mazowszu skupimy się na 4 inteligentnych specjalizacjach: wysokiej jakości życia, bezpiecznej żywności, inteligentnych systemach zarządzania i nowoczesnych usługach dla biznesu. Obszary te mają charakter interdyscyplinarny, aby wzmacniać konkurencyjność regionu przez nawiązywanie współpracy i dzielenie się wiedzą.
4. Większy wkład własny niezbędny do realizacji projektu
Województwo mazowieckie generuje prawie 22% PKB Polski, co sprawiło że zostało zakwalifikowane do regionów lepiej rozwiniętych w UE. Stało się tak, ponieważ PKB województwa przekroczyło 75% średniej unijnej. Poziom dofinansowania projektu z UE wyniesie więc maksymalnie 80% wartości inwestycji (w ubiegłym okresie było to 85%).
5. Większy udział instrumentów zwrotnych
Okres 2014-2020 jest ostatnim, w którym Polska uzyska tak duże wsparcie finansowe z UE. Ważna jest więc zmiana podejścia do finansowania projektów. W najbliższych latach w większym niż do tej pory stopniu oferowane będą pożyczki, kredyty i inne instrumenty finansowe.
Przez kilka kolejnych tygodni będziemy Wam przybliżać obszary na które będzie możliwości uzyskania środków. Zapraszamy do monitorowania strony mazowia.eu oraz kanałów MJWPU
w mediach społecznościowych
Dowiedz się więcej:
Fundusze unijne zmieniają Mazowsze!